A Szombathelyi Székesegyház toronyórái című könyv a teljesen megújult toronyóra-szerkezet történetét, változásait, szerkezetének bonyolultságát és szépségét mutatja be.
1840-ben épülhetett meg a hatalmas méretű óraszerkezet, amely a déli torony első emeletén az óraszobában található. A kő súlyokkal (4) működtetett szerkezet hajtása 70 méteres kardán-rendszer segítségével jutott a 8 óraszámlaphoz, s így minden irányból látható volt a múló idő. A szerkezet vezérelte a negyed-, fél, és az egész ütéseket is a déli harangokon. A szerkezet az 1970-es évektől már villanymotoros hajtást kapott, ma pedig minden óraszámlapon külön motor működteti a mutatókat GPS irányítás alapján.
Az óraszerkezet az idők során károsodott, egyes szerkezeti elemei meghibásodtak, mások eltűntek. Ennek a művészi értéknek a teljes felújítására Szombathely Megyei Jogú Város nyújtott segítséget. A teljesen megújult, toronyóra-szerkezet történetét, változásait, szerkezetének bonyolultságát és szépségét mutatja be a könyv, avatott szakember segítségével. Kapui Gyula toronyóra-szakértő, elektromérnök pontos szakmai leírásával ismerhetik meg a toronyórák világát, kiváló értelmező felvételek segítségével. A kötetet Kapui Gyula, Lendvai Rezső és Vas Csaba írta.
A toronyóra a templom fontos része. Számlapjai a múló idővel az életre, annak tiszteletére, a pontosságra is utalnak, és egyben vonzzák a tekinteteket a templom felé, a tornyok aranyozott keresztjei irányába. Az óraszerkezet irányította harang kongatások hangjával az időre, a múló idő miatti keresztényi felelősségre is emlékeztet.
A rajzokkal, archív és a 2017-es felújítást részletesen bemutató fotókkal gazdagon illusztrált könyv Szombathely és a székesegyház történetébe ágyazva mutatja be toronyórát, ezáltal kitekintést is ad: felidézi a „toronyóra előtti időszakot”, olvashatunk a szombathelyi órásokról, majd pedig részletesen a székesegyház építésének időszakáról.
Források: szombathely.hu, magyarkurir.hu